...

כירורגיה

כירורגיה – הרפואה הניתוחית

הרפואה הכירורגית היא התחום הרפואי העוסק בריפוי מחלות ופציעות וכן בתיקונים אסתטיים של גוף האדם באמצעים פולשניים- במילים אחרות- ניתוחים (למעשה, התרגום המילולי של רפואה כירורגית באנגלית פירושו "רפואה ניתוחית"). הרפואה הכירורגית נוגעת בכל תחומי הרפואה, והתערבויות כירורגיות נעשות ברפואה אונקולוגית, רפואת ילדים, רפואת עור, רפואת כלי הדם, נוירולוגיה, אורתופדיה, פלסטיקה וכיוב'. בנוסף לתחומים אלה ברפואה, אליהם הרפואה הכירורגית משיקה, היא חולשת על תחום השתלות האיברים.

מהו בעצם ניתוח?

עצם השאלה עשוי להיות מעט משעשע- הרי כל בר דעת מבין למה הכוונה כאשר הוא שומע את המילה "ניתוח"! ובכל זאת, ננצל את ההזדמנות להתעכב לרגע על דיוק ההגדרה: ניתוח הוא הליך שבמסגרתו מתבצע חיתוך של רקמות בגוף האדם לצורך טיפול בבעיה רפואית כלשהי. ההגדרה הפשוטה הזו מקיפה מגוון עצום של מצבים רפואיים. חלקם עשויים להיראות למתבונן מהצד דרמטיים ואף מפחידים, הכוללים הרדמה מלאה, הכנה אינטנסיבית ומקיפה של הגוף, חתכים גדולים (לרוב מלווים גם בדימום רב) וצוות גדול של רופאים ואחיות המתרוצצים סביב שולחן הניתוחים. פעמים רבות אלו הם ניתוחי בטן הכוללים חדירה פולשנית "לעומק", הסרה או חיתוך של איברים פנימיים וכד'. בנגד, חלק מהניתוחים נדמים כפרוצדורות פשוטות ומינוריות, בהרדמה מקומית, ללא אשפוז, מתבצעים במרפאה של הרופא המנתח ללא צוות גדול ועם החלמה מהירה ופשוטה. כאלה הם לא פעם ניתוחים להסרה של נקודות חן או גידולים מן העור.

מה השתנה בתחום הרפואה הכירורגית לאחרונה?

התשובה היא- המון. אולי זו לבדה סיבה מספיק טובה להתעכב על השאלה "מה זה ניתוח?", לאור השינויים המהפכניים שעבר התחום בעשרים השנים האחרונות. תחום חדש יחסית (אך צומח ומתפתח בקצב מסחרר) של רפואה כירורגית הוא תחום הניתוחים הזעיר- פולשניים והמיקרו- כירורגיה. מדובר בהתערבויות כירורגיות אשר בזכות אמצעים טכנולוגיים (שגם הם הולכים ומתפתחים במהירות) דורשות חיתוך מינימלי של הרקמות המעורבות. דוגמאות לניתוחים אלה:
ניתוח כבד לפרוסקופי– ניתוח כולל חדירה לבטנו של המנותח דרך מספר חתכים קטנים (כלומר ללא פתיחה משמעותית של חלל הבטן, הדורשת בהמשך מנוחה ממושכת לצורך החלמה ואיחוי מספר רב של תפרים). בניתוחים כאלה נעזרים בתחום נוסף המשתמש בטכנולוגיה שכזו- האנדוסקופיה- שימוש במצלמה זעירה המצלמת את חלל הבטן ומסייעת לרופא המנתח לנווט את המכשור המשמש לניתוח מבחוץ. האנדוסקופ יכול אף לשמש לדגימת רקמות מתוך הגוף לצורך ביופסיה ועמידה על טיבן.
קיימים אמצעים לניתוחים אף יותר עדינים- מיקרוכירורגיה עושה  שימוש במיקרוסקופים מדוייקים להפליא לצורך ניתוח של איברים ורקמות שקודם לכן לא היו נגישות לניתוח כלל- חלקים בעין, באוזן הפנימית ובמערכת העצבים.

אם אתם או יקיריכם זקוקים להתערבות כירורגית, עצרו- אל תקבלו החלטה לפני שתיוועצו במומחים של Surgicare לצורך הבנת האפשרויות העומדות בפניכם.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.