סרטן הריאות

סרטן ריאות גרורתי

תסמיניו של סרטן הריאות הגרורתי מופיעים מאוחר, אבחונו קשה והטיפול בו מורכב. על כן מהווה סרטן הריאה הסרטן הקטלני ביותר מבין מחלות הסרטן

סרטן הריאה הוא הסרטן הקטלני ביותר מבין מחלות הסרטן, והינו הגורם מספר אחת למקרי המוות המתרחשים כתוצאה מסרטן. בישראל מתים מדי שנה מהמחלה כ-150 גברים וכ-50 נשים.

סרטן ריאות גרורתי, או סרטן ריאות שניוני, מתאר מצב בו תאים סרטניים שמקורם באיבר אחר בגוף התפשטו אל הריאות. הגידול הסרטן המקורי מוגדר כסרטן ראשוני, ומוקדי ההתפשטות לאיברים האחרים מכונים גרורות. סוגי הסרטן השכיחים ביותר בהתפשטותם לריאות הם סרטן השד, סרטן השחלה, סרטן המעי הגס, סרטן האשכים, סרטן הקיבה, סרטן הוושט, סרטן העור וסרטן הכליה.

תסמיני סרטן הריאות

לרוב תסמיניו סל סרטן הריאות השניוני מגיעים בשלב מתקדם של המחלה, דבר שמקשה על אבחונה, אך הינם דומיננטיים ובולטים לאחר שהם מגיעים. התסמינים השכיחים ביותר הינם שיעול ממושך, קוצר נשימה, שיעול המלווה בליחה עם דם וכאב בחזה.

רבים מתסמינים אלה מופיעים גם במקרה של סרטן ריאה ראשוני (גידול שמקורו בריאה עצמה), אך עלולים להופיע גם בעקבות דלקת בבית החזה ומחלות ריאה אחרות. בשל הגילוי המאוחר של המחלה, ההתקדמות במציאת טיפולים יעילים היא חיונית מאוד להעלאת תוחלת החיים של החולים במחלה. שנת 2015 הייתה שנה חשובה בחקר למציאת התרופה לסרטן, כאשר בישראל ארבע תרופות מ"הדור החדש" לסרטן ריאה אושרו ב-FDA והינן מועמדות לכניסה לסל התרופות. חלק מהתרופות הינן ממוקדות לשינוי המולקולרי בגידול, וחלק מאפשרות למערכת החיסונית לזהות את התאים הסרטניים ולנטרל אותם.

כיצד מאבחנים סרטן הריאה?

אם הנכם חשים באחד מהתסמינים הנ"ל – שיעול, קוצר נשימה, ליחה עם דם או כאב ממושך בחזה –  גשו לרופא המשפחה כדי לבדוק את מקורם. סרטן ריאה גרורתי ניתן לגילוי בצילום רנטגן, סריקת CT, CAT או סריקת MRI.

סרטן ריאה גרורתי עשוי לגרום גם לתפליט צדר – הצטברות נוזלים בחלל שבין שני קרומי הצדר העוטפים את הריאות. במקרה כזה, לעיתים ניתן לנקז חלק מהנוזלים ולבדוק האם הם מכילים תאים סרטניים. במידה ונלקחת דגימת תאים מן הריאה, ניתן לקבוע האם הם סרטניים, ואם כן האם מדובר בסרטן ריאה שניוני (גרורתי).

הטיפול בסרטן הריאה הגרורתי

הטיפול בסרטן הריאה הגרורתי תלוי בסוג הסרטן הראשוני – כלומר הגידול המקורי ששלח גרורות לריאה. ניתוח להסרת סרטן ריאה גרורתי הינו אפשרות עבור חלק קטן מן החולים, במידה וניתן להשתלט גם על הגידול הראשוני ואם אין סימן כלשהו להתפשטותו לאזורים אחרים בגוף. בנוסף, ביצוע הניתוח מותנה בכך שהגרורה מצויה רק בחלק אחד של הריאות שקל להגיע אליו, ואינו מחובר לכלי דם או לעצבים חשובים. 

לעיתים ניתנים כימותרפיה או טיפול הורמונלי כדי להקטין את גודל הגרורות בריאה ולשלוט בהן. טיפול בקרינה לזמן קצר יכול להקל על חלק מהתסמינים של המחלה, כמו כאב, קוצר נשימה או שיעול המלווה בדם. אם הגידול יוצר חסימה בכלי הנשימה או בנתיב אוויר ניתן לצרוב את הגידול באמצעות לייזר כדי להסירו מנתיב האוויר, ולהקל על חלק מהתסמינים. יחד עם זאת, הטיפול בצריבה אינו הורס לחלוטין את הגידול. אם הגידול גורם ללחץ על מבנים הקרובים לקנה הנשימה ניתן להשתמש במכשיר הנקרא "תומך" אותו ניתן להכניס באופן קבוע לכלי הנשימה כדי להשאירם פתוחים.

 

כירורגיית חזה עוסקת בתחומי מחלות בית החזה, אשר ניתנות לפיתרון במרבית המקרים באמצעים ניתוחיים.

בין תחומי התמחותו של כירורג חזה הינם מחלות ריאה (בעיקר סרטן ריאה), טראומת בית החזה מחלות זיהומיות של מחלת הריאה וגידולים של חלל בית החזה.
כירורגיית חזה הינה אחת ההתמחויות החשובות ביותר בתחומי הכירורגיה, אשר מטפל ועוסק באיברים הרגישים והחיוניים לגוף האדם. 

בין הניתוחים הנפוצים המבוצעים על ידי כירורג חזה  ניתן למנות:

  • כריתת אונה או ריאה עקב גידולים ממאירים.
  • כריתת גידולים של דופן בית החזה
  • כריתת גידולים במדיאסטינום (מיצר)
  • ביופסיה של ריאה לאבחון גידול או מחלה ריאתית
  • ניתוח טורקוסקופיה בבית החזה
  • ניתוח למניעת הזעת יתר
  • תיקון של עיוותים בדופן בית החזה.
  • כריתת גידולים
  • טיפול במחלות זיהומיות
  • טיפול בחולי טראומה של בית החזה

כירורג חזה מתמחה בהענקת טיפולים רפואיים באמצעות כלים ניתוחיים או לא ניתוחיים. בין האמצעים המקובלים לטיפול באמצעים לא ניתוחיים הינם ניקוז של אוויר בחלל הריאה, ניקוז של נוזלים בחלל הריאה, טיפול בזיהומי ריאה ועוד.

אמצעי טיפול בכירורגיית חזה:

בתחומי הטיפולים הניתוחיים, כירורג חזה, מבצע מגוון רחב של טיפולים כירורגיים לחולי ריאה, גידולי ראה, דופן בית החזה, ביופסיות ועוד. הודות לאמצעים הרפואיים המתקדמים והמשוכללים, ניתן כיום לבצע סוגים שונים של פעולות לצורך אבחון וזיהוי של מחלות בצורה מדויקת ואף טיפול במחלות ממאירות או מחלות דלקתיות באמצעים הדורשים התערבות מינימאלית וללא צורך בפתיחת בית החזה.

טורקוסקופיה:

בעוד בעבר, כירורג חזה נאלץ לבצע את מרבית הניתוחים על ידי ניתוחים שמרניים, כלומר, פתיחת בית החזה וביצוע ההליך הרפואי, כיום, הודות לטכנולוגיה המתקדמת, ניתן לבצע שורה של ניתוחים טיפוליים באמצעים משוכללים, אשר אינם מצריכים את פתיחת בית החזה. גישת הזעיר הפולשני, או במונחה הרפואי, טורקוסקופיה, מאפשרת לבצע כריתה של איברים, כמו כריתת אונה, כריתה של נגעים ממאירים או שפירים, באמצעים המקלים על מצבו של המטופל, ומאפשרים לו לשוב אל השגרה באופן מהיר יותר ומפחיתים את אחוז הסיבוכים כתוצאה מן הניתוח.