חלחולת

החלחולת (רקטום) הוא החלק האחרון של המעי הגס, והוא מרכז את הצואה לקראת יציאתה מהגוף. סרטן המעי הגס עלול להתחיל במיקום זה ואפשר לגלותו בעזרת בדיקת קולונוסקופיה המומלצת לכל אדם בעל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, לכל אדם מעל גיל מסוים ולכל אדם המתלונן על תסמינים אופייניים למצב.

סרטן חלחולת

חלחולת
סרטן חלחולת תסמינים וטיפול

סרטן המעי הגס יכול להתפתח בכל חלקי המעי, כולל חלחולת. זהו החלק האחרון של המעי הגס, שמחובר בסופו לפי הטבעת. אורכו של הרקטום הוא כ-17 ס"מ וגידולים עלולים להתפתח בו לכל אורכו. יש סיבות שונות לסרטן הרקטום, חלקן גנטיות, חלקן סביבתיות וחלקן אינן ידועות. עם זאת, מומלץ להקפיד על אורח חיים פעיל ובריא, ועל תזונה עשירה בסיבים תזונתיים.

אדם הלוקה בסרטן חלחולת עלול להתלונן על צואה דמית, כאבי בטן, שינוי ביציאות, עייפות, אנמיה, ירידה במשקל ועוד. ניתן לאבחן את סרטן המעי הגס באמצעות בדיקת קולונוסקופיה. מומלץ לעבור את הבדיקה אם מישהו מבני המשפחה הקרובה סבל מסרטן במעי הגס ואם הגעתם לגיל שבו ממליצה קופ"ח שלכם להיבדק. זו בדיקה אמינה ומדויקת שיכולה להציל חיים, משום שאם מגלים סרטן מעי הגס בשלבים מוקדמים, סיכוי ההחלמה הם גבוהים.

טיפול בסרטן הרקטום

אם התגלה אצל אדם סרטן הרקטום, יש לקבוע את שלב הגידול ואת מאפייניו ולפי זה מתאימים לאדם את הטיפול המתאים לו:

  • הליך כירורגי – ראשית יש להוציא את הגידול בשלמותו. מורכבות הניתוח תלויה בגודל הגידול, במיקומו והאם פרץ את דופן המעי. במקים מסוימים ייתכן ויוחלט על כריתת חלק מהרקטום ועל הפנית קצה המעי לדופן הבטן (פיום).
  • כימותרפיה – על מתן כימותרפיה יש להחליט לפי שלב הגידול וסוג הסרטן שאובחן במטופל. המטרה היא למנוע התפשטות של תאים ממאירים למקומות אחרים בגוף, כולל חלקים אחרים במעי הגס.
  • תרופות ביולוגיות – בשנים האחרונות נמצאו תרופות אחדות כיעילות ביותר כנגד סרטן המעי הגס. השילוב של תרופות ביולוגיות נקבע באופן אישי לפי סוג הסרטן והשלב שבו התגלה.

כמובן שההחלטה על הטיפול המתאים נעשית עבור כל אחד באופן אישי ועל האונקולוג להחליט אם איזה סוג של ניתוח לבצע, האם על האדם לעבור כימותרפיה ואף קרינה, האם הוא מתאים לקבל תרופה ביולוגיות וכדומה.

אנו במרפאת סרג'יקר מבצעים את הכירורגיה האונקולוגית עבור מטופלים הסובלים מסרטן חלחולת. אנא השאירו פרטים באתר או התקשרו, ונציגנו יעמדו לרשותכם כדי לענות על כל שאלה וכדי לקבוע פגישה, במידת הצורך.